***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes otevřeno:
19:00-21:00 (momentálně zavřeno)
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
 
pozorování
(nepozoruje se)

Vzdělávací programy

Nabídka kurzů a kroužků pořádaných Hvězdárnou a planetáriem hl. m. Prahy zahrnuje všechny věkové kategorie. Kurzy a kroužky vedou pracovníci Štefánikovy hvězdárny, kteří mají dlouholeté zkušenosti s mimoškolním vzděláváním dětí i dospělých. V lekcích klademe důraz na záživnou formu výkladu přiměřenou věku posluchačů, výklad je doplněn hrami a pokusy, nechybí ani exkurze či letní soustředění.

ASTROŠKOLIČKA (pro děti 1. - 3. třídy ZŠ)

Astroškoličku jsme poprvé otevřeli v roce 2015 a pro velký úspěch ji otevíráme i v tomto školním roce. Astroškolička probíhá na Štefánikově hvězdárně, vždy každé druhé pondělí počínaje 1. říjnem 2018 od 16:30 do 17:45. Přihlášky se vyplňují na místě. Podrobnější informace naleznete zde.

ASTRONOMICKÝ KROUŽEK (pro děti 4. - 5. třídy ZŠ)

Astronomický kroužek pro starší děti na 1. stupni ZŠ bude probíhat na Hvězdárně Ďáblice, kde je také možné se přihlásit.

AKADEMIE VESMÍRNÝCH CESTOVATELŮ (pro žáky 6. - 9. třídy ZŠ)

Astronomický kroužek pro žáky 2. stupně ZŠ probíhá tradičně na Štefánikově hvězdárně jednou týdně, vždy v úterý od 17:00 do 18:30. První lekce se koná 2. října 2018. Přihlášky se vyplňují na místě. Podrobnější informace naleznete zde.

ASTRONOMICKÝ KURZ (pro zájemce od 15 let, studenty, pracující i seniory)

Dvouletý astronomický kurz pořádá Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy již přes 50 let. Kurz je vhodný pro zájemce všech věkových kategorií, předpokládá se ukončená základní škola, není to však podmínkou. První ročník kurzu probíhá každou středu od 17:30 do 18:45 v Planetáriu Praha, druhý ročník probíhá v pondělky od 18:00 na Štefánikově hvězdárně. První lekce I. ročníku proběhne ve středu 25. října od 17:30 v Planetáriu Praha. Přihlášky se vyplňují elektronicky, více informací naleznete zde.

Studijní materiály pro astronomický kurs:

(vstup pouze pro frekventanty s dokončenou registrací)

Předběžná registrace do kurzu

 

Materiály

Novinky z astronomie

Ve spolupráci se serverem aldebaran.cz přinášíme novinky a překlady článků z astronomie a fyziky. Servis můžete sledovat na našich stránkách či odběrem RSS kanálu.

 

Často kladené otázky

Shrnují odpovědi na opakující se dotazy, které na hvězdárnu přicházejí telefonicky či e-mailem.

 

Malá encyklopedie astronomie

Encyklopedie astronomie nabízí stručné seznámení se základními objekty vesmíru počínaje Sluneční soustavou, hvězdami a objekty temného nebe. Obsahuje též průvodce po noční obloze a katalog souhvězdí.

V sekci obloha dnes můžete pomocí interaktivních apletů zjistit polohu Slunce, Měsíce a planet či hvězdný čas v současnosti či pro zvolené datum. Situaci na noční obloze zobrazuje pohyblivá mapa souhvězdí.

 

Vybrané lekce z astronomie

Ve vybraných lekcí z astronomie můžete formou samostudia poznat svět planet, Slunce nebo se seznámit s astronomickými mapami. Lekce jsou doplněny testem znalostí z dané kapitoly a odkazy na další zdroje informací.

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky

Kudyznudy